15. 4. Káthmándú - U Hada

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

15. 4. Káthmándú

2014 > Indie - Nepál

Ráno bufetová snídaně v hotelu kterou jsme dostali grátis v ceně noclehu. Tousty, vařená vejce, omeleta, máslo, nějaké džem, čaj, káva.
Taxíkem jedeme k monstrózní stavbě Velká Boudha, největší buddhistické svatyni. Tisíce budhistů, smradlavé tyčinky, modlitební kafemlejnky normální, modlitební kafemlenky nenormální - snad deset metrů vysoké, modlitební vlaječky, modlitební mniši, souvenír-souvenír.
A teplo. Omezují prohlídku na minimum a zašívám se do stínu.
Sleduju ten cvrkot a nejvíc se mi líbí malej, suchej stařeček, kterej bos v uprášených šatech vykonává následující ceremoniál.  Nejprve udělá tři kroky kolem svatyně, sepne ruce, ukloní se a padne na kolena. Pak sebou flákne na všechny čtyři, pak tváří na zemi a něco drmolí. Když se domodlí, vstane, otočí se o devadesát stupňů, sepne ruce, znovu se ukloní, poklek, čtyři, hubou do prachu a drmolení. A pak zase čtvrtotáčka a to celé dokola a ještě jedna a všechno znovu.
Když takhle pozdraví na všechny světové strany, udělá tři drobné krůčky a ceremoniál může začít od začátku. Fakt nekecám, až tam pojedete, myslím, že bude tak ve čtvrtině.

Potom přejíždíme k Opičímu chrámu - Svajambhubunáth. Tam už nejdu vůbec, už se mi nechce mezi ty megadavy. Prej tam stejně bylo opic jen pár. Zpátky 2 km pěšky do centra. Dopravní chaos, hluk, prach a špína mně pořád odpuzuje, ale nepřekvapuje. Uvědomují si, že se dá skoro na všechno zvyknout. Oběd v pizzerii. Takže pizza, Ghorka, já tiramisu a čaj.

Po poledni si užijeme trochu poledního klidu na hotelu a od 16 do 19.30 absolvujeme ubijejici šoping.
Takže nakupujeme batohy, kalhoty, bundy, šátky z pašmíny (speciální velejemná vlna ze speciálních koz), měděné misky na drcení koření, čaje černé, čaje zelené a řadu jiných nezbytností.
Pepa si kupuje bundu a já očumuju po prodejně. Když sám prohrábnu na věšáku jednu bundu, už je u mě prodavač a chce mně ustrojit. Vysvětluju mu, že se jen dívám, ale nedá se odbýt. Vysvětluju mu, že Im big mann, že mně stejně všechny bundy budou malý. Odchází dozadu a po chvíli vítězoslavně přináší pěknou goretexku, která mi docela sedna. Nasadí cenu na naše asi 2.000 Kč. Sleze na 1.900,-, pak na 1.800,-, ale já odcházím. Ve dveřích mně dožene a vrazí mi do ruky kalkulačku abych napsal za kolik bych ji koupil. Abych se ho zbavil, napíšu tam nějakou nesmyslnou cenu – třeba 900,-
Yes sir, yes sir, volá prodavač – tak jsem se taky ošatil.

Večeříme ve stejné restauraci jako včera a já s Pepou i stejné jídlo - vynikající podkova z lososa s pikantní omáčkou a navrch dvě Ghorky.


Ozdobená palubní deskaVolant vpravoVelká BoudhaOpravna kolPřed opičím palácemOpravna všehoStrojní dílnaParkovště rikšUž jsou i tadyNepálská helikoptéra


A hromada dalších fotek z tohoto dne je zde


další den

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky